ŚLADY I TROPY ZWIERZĄT (3-6 lat)
Zagadki, prezentacja eksponatów oraz zabawy ruchowe dotyczące śladów i tropów spotykanych w polskich lasach. Przedszkolaki poznają sześć gatunków zwierząt leśnych. Dodatkowo każde dziecko będzie mieć okazję odcisnąć wybraną łapkę lub raciczkę w piasku kinetycznym i dokładnie przyjrzeć się tropom.
TAJEMNICZY MIESZKAŃCY BUDEK LĘGOWYCH (5-6 lat)
Przedszkolaki poznają zwierzęta, które chętnie wybierają na schronienie budki lęgowe ptaków. Warsztat składa się z zagadek, zabaw ruchowych, pokazu kilku eksponatów, a na koniec dzieci wykonają wspólnie jedno pamiątkowe gniazdo dla wiewiórki.
LIŚCIASTE HISTORIE JESIENI (3-6 lat)
Jesienią Śląski Ogród Botaniczny zamienia się w naturalny plac zabaw. Najmłodsi podczas warsztatów zbierają skarby przyrody, z których tworzą ciekawe dzieła. Bawiąc się jesiennymi darami, uczą się rozpoznawać kolory i kształty. W stertach opadłych, jesiennych liści poszukują tych najciekawszych, rozwijając dziecięcą wyobraźnię. Jeśli pogoda nie spłata psikusa w dniu przyjazdu do Ogrodu, warsztaty odbywają się na świeżym powietrzu.
KALEJDOSKOP NATURY (5-6 lat)
Zajęcia z tego cyklu pozwalają na obserwację przyrody wraz ze zmieniającymi się porami roku. W czasie warsztatu drużyny wyruszają na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte są zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki na temat przyrody. W okresie jesienno-zimowym przewodnikiem na trasie jest wiewiórka, która w ciekawy sposób przybliża dzieciom, co dzieje się w przyrodzie jesienią oraz w jaki sposób rośliny i zwierzęta przygotowują się do zimy. W ostatniej skrzyni na poszukiwaczy czeka miła pamiątka, którą zabierają do domu.
OWADZIA SPÓŁKA (5-6 lat)
Owady to niezwykle liczna i różnorodna grupa zwierząt. Żyją w przestworzach, w glebie, na ziemi oraz w wodzie. Ich strategie przetrwania i pomysłowość zachwycają. Gdyby nie owady i ich skuteczne zapylanie, wiele roślin nie wydałoby owoców. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Na warsztacie młodzi entomolodzy wyruszą na wędrówkę w poszukiwaniu owadów. Znalezionym okazom przyjrzą się z bliska i nauczą się odróżniać je od pająków. Dowiedzą się, jak stworzyć miejsca przyjazne owadom.
WRÓŻKA ZIOŁUSZKA (3-6 lat)
Wróżka Ziołuszka, bardzo zapracowana o tej porze roku, zostawiła listy skrywające ziołowe tajemnice, które dzieci będą musiały odnaleźć. Uczestnicy dowiedzą się m. in. czym są zioła i jak są zbudowane oraz do czego można je wykorzystywać. Podsumowaniem przygody w Ziołolandii będzie praktyczny warsztat w Zielarium – chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielą się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotują przyprawę w moździerzach. Mieszankę ziół dzieci zabiorą do domu.
KĄCIK OGRODNIKA (3-6 lat)
Na zajęciach uczestnicy odwiedzą ogródek ziołowy i dowiedzą się, jak zaprosić pożytecznych gości do ogrodu. W drugiej fazie zajęć dzieci poznają Łosia Ogrodnika, któremu pomogą skompletować odpowiedni strój i narzędzia niezbędne do sadzenia. Uczestnictwo w zabawie przybliży dzieciom nazwy części rośliny. Każdy uczestnik posieje roślinę do swojej doniczki i zabierze ją do domu.
WIOSNA ZIEMNYCH LUDKÓW (3-6 lat)
Jest to warsztat pokazujący najmłodszym, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, kiedy wiosna budzi się do życia po zimowym uśpieniu. Dzieci po wysłuchaniu teatrzyku kamishibai wyruszą z edukatorem na poszukiwanie oznak nadchodzącej wiosny. Będziemy słuchać ptaków, oglądać pąki i wypatrywać drobnych stworzeń za pomocą lupy.
OPIERZONA FERAJNA (5-6 lat)
Warsztaty są przeznaczone dla dzieci mających ogromną chęć poznawania ptasiego świata. Sympatyczna Bogatka opowiada o wiosennych zwyczajach skrzydlatych przyjaciół oraz aktywizuje poprzez zabawę całą klasę. Warsztaty odbywają się na świeżym powietrzu (chyba że pada deszcz lub mocno wieje), dzięki czemu dzieci w przyjemny sposób przyswajają wiedzę. Aby uczestnicy mile wspominali wycieczkę do Śląskiego Ogrodu Botanicznego, przewidziane jest wykonanie pamiątki pod koniec zajęć.
ŻYCIE WEWNĄTRZ ULA (5-6 lat, warsztaty odbywają się tylko w PIĄTKI)
Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać, jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie.
W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:
Aby umówić się na warsztaty, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.