18 września 2021 roku odbyło się trzecie - ostatnie w tym roku seminarium przyrodniczo-ekologiczne, z cyklu Sobót w Ogrodzie, nawiązujące do obchodów Dnia Siedlisk Naturalnych. Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Wierzgoń i Pan Dariusz Halabowski. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:
29 maja 2021 roku odbyło się drugie, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodniczo-ekologiczne nawiązujące do obchodów Dnia Bociana. Spotkanie poprowadziła Pani Zuzanna Pestka oraz Pan Mateusz Świstak. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:
17 kwietnia 2021 roku odbyło się pierwsze, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodniczo-ekologiczne nawiązujące do obchodów Dnia Patrzenia w Niebo. Spotkanie poprowadziła Pani Bogusława Zagoła - Kierownik Działu Dydaktyki i Popularyzacji Planetarium Śląskiego. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:
Różne oblicza geologii - pod tym tytułem kryło się drugie w tym roku seminarium popularnonaukowe prowadzone w ramach kampanii "Klimat dla Śląska". Okazją do zorganizowania seminarium były obchody Dnia Geologii w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Seminarium miało charakter otwarty, a świetności dodawała mu wystawa skał i minerałów oraz sprzętu wykorzystywanego w pracach geologicznych.
W ramach seminarium odbyły się następujące wykłady:
mgr inż. Andrzej Bezkorowajny „Dlaczego w Polsce jest tak mało wody – znaczenie retencji”
dr Dorota Środek „Polskie wulkany”
dr Dorota Środek „Wykorzystanie minerałów – kiedyś i dzisiaj”
mgr inż. Andrzej Bezkorowajny „Obieg wody w przyrodzie”
mgr Barbara Bezkorowajna-Niemiec „Geolodzy w krainie kaktusów”
Jak z jaszczura powstał ptak? Na te i wiele innych pytań odpwiedzieli prelegenci seminarium popularno naukowego prowadzonego w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Seminarium przewodzili zawodowi ornitolodzy i przyrodnicy: Rafał Wyszyński i Markek Twardowski, z wycieczki-ornitologiczne.pl.
W ramach seminarium wygłoszono następujące wykłady:
"Co ma kura z jaszczura";
"Pióra ptaków - rozwój, budowa, funkcje";
"Niezwykłe zdolności lotu - przystosowanie ptaków do unoszenia się w powietrzu";
"Wyższość ptaków nad gadami? Gady w diecie ptaków";
" Sposoby zdobywania i magazynowania pożywienia - adaptacje pokarmowe ptaków".
Dużym zainteresowaniem cieszyła się terenowa część seminarium - wycieczka ornitologiczna w poszukiwalu lokalnego ptactwa.
W dniu 16 września 2018 roku w trakcie obchodów Dnia Rzeki odbyło się seminarium popularno - naukowe
"Rozmowy o rzekach"
Wykłady w trakcie seminarium poprowadzili:
Agnieszka Sowa "Wisła - najdłuższa rzeka w Polsce";
Dariusz Halabowski "Życie w wodzie z biegiem rzeki";
Agnieszka Hutniczak "Szuwary - enklawa rzadkich gatunkó ptaków";
Gabriela Wawak "Rgeulacja rzeki - fakty i mity";
Joanna Wawak "Doliny rzeczne i ich mieszkańcy".
![]() |
8 kwietania 2018 roku w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków odbyło się seminarium "Rozmowy o ptakach".
Rozmowy toczyli i dyskusję w zakresie swoich tematów poprowadzili:
Katarzyna Skowrońska - Ochman z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska "Ciepło, cieple, za gorąco! Słów kilka o wpływie zmian klimatycznych na ptaki";
Dr Piotr Cempulik z Muzeum Górnegośląska w Bytomiu "Ptaki terenów zurbanizowanych naszego regionu";
Michał Molickiz Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego;
Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie "Ptaki w miastach, a konsekwencje przeprowadzanych termomodernizacji budynków przez spółdzielnie, wspólnoty, KZGM i obowiązki kompensacji przyrodniczej";
Seminarium zakończył przedpremierowy pokaz pilota serialu "Birdwatchers: Polnd" udostępnionego przez firmę LARK Dariusz Świtała.
W dniach 1-4 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościliśmy wysokiej rangi międzynarodowych ekspertów głównie w dziedzinie ekologii umysłu, a także wielu innych dyscyplin i obszarów, takich jak pedagogika, komunikacja, psychoterapia, neurologia…
![]() |
Zjechali się oni z najodleglejszych zakątków świata, aby wziąć udział w II Sympozjum Batesonowskim, którego hasłem przewodnim było „Ekologia umysłu i przyroda: korzenie, idee i praktyki. Inspiracje i wyzwania dla humanistyki oraz w sferze zarządzania terenami poprzemysłowymi”. Spotkali się, by rozmawiać o niezwykłej postaci Gregory’ego Batesona (1904-1980), uchodzącego za klasyka ogromnych obszarów humanistyki, antropologa, epistemologa, cybernetyka i teoretyka komunikacji.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podczas poszczególnych sesji sympozjum odnoszono się do problemów epistemologii, edukacji i komunikacji, sygnalizowano różne zjawiska w celu zwiększenia świadomości problemów i wyzwań oraz dyskutowano o tym, jak mobilizować rozmaite środowiska do współdziałania w ich rozwiązywaniu i przezwyciężaniu, jak np. imigracja, uchodźctwo, uzależnienia. Specjalną uwagę poświecono ekosystemowym rozważaniom, włączając w to zagadnienia życia i zdrowia, medycyny i terapii, rozpatrywanym w aspektach praktycznych i teoretycznych, klinicznych i diagnostycznych. Dyskutowano o zastosowaniach spuścizny Gregory’ego Batesona w rozmaitych obszarach praktyki społecznej i refleksji humanistycznej oraz kolejnych etapach wyłaniania się idei „ekologii umysłu” w trzech głównych jego książkach oraz w najnowszej publikacji Nory Bateson.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Warto wrócić do samych gości konferencji – wybitnych osobistości w swoich dziedzinach reprezentujących liczne kraje, m.in. Austrię, Hiszpanię, Holandię, Kanadę, Litwę, Norwegię, Singapur, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Włochy czy Polskę, które to osoby stanowią trzon International Bateson Institute oraz należą do narodowych grup Batesona. Ich profesjonalna tożsamość miała charakter bardzo zróżnicowany, wychodząc od akademickiego statusu, poprzez praktykę terapeutyczną, doświadczenie w nauczaniu, działalność kulturową, metodologię i epistemologię, zarządzanie i sztukę, filozofię, naukę o poznaniu, pedagogikę i medycynę.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na pierwszym miejscu należy wymienić córkę Gregory’ego Batesona – Norę Bateson, która jest prezydentem Międzynarodowego Instytutu Batesona. Byli m.in. obecni również: Rex Weyler z Kanady – współzałożyciel Green Peace, dr Keneth Silvestri – psychoterapeuta z USA, Brigitte Hipel z Uniwersytetu w Klagenfurt w Austrii, Phillip Guddemi – antropolog z USA, Erik Graffman – psycholog i terapeuta pracujący w Szwecji i Francji, Jon Goodbun – architekt, projektant z Royal College of Art z Wielkiej Brytanii, Serena Dinelli – psycholog, artysta, edukator z Włoch, Leslie Blackhall – bioetyk, lekarz zajmująca się rozwojem opieki paliatywnej z Uniwersytetu Virginia, Arunas Augustinaitis z Litwy – rektor Uniwersytetu w Wilnie, specjalista w zakresie teorii komunikacji i biznesu, Jane Jorgenson z Uniwersytetu z Południowej Florydy zajmująca się komunikacją w rodzinie. Z Polski gościliśmy m.in. prof. Zdzisława Wąsika – lingwistę, semiotyka, dyrektora Regionalno-Kontynentalnych Koordynatorów Międzynarodowego Instytutu Komunikologii dla Europy, rektora Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie prof. Ireneusza Kojdera, prof. Wojciecha Kojsa – z Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej.
![]() |
![]() |
Będąc w ogrodzie botanicznym, nie mogło obejść się bez jego zobaczenia, dlatego pomiędzy sesjami uczestnicy zwiedzili zarówno Ogród Żółty – część na Sośniej Górze, jak i Ogród Czerwony – część z kolekcjami ozdobnymi, naukowymi i edukacyjnymi, po których oprowadzał dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W pierwszym dniu pobytu w Śląskim Ogrodzie Botanicznym uczestnicy wysłuchali koncertu entofolkowej grupy Kuczeryki, która zaprezentowała tradycyjne słowiańskie i ludowe pieśni, również śląskie, co spotkało się z żywym zainteresowaniem gości. W kolejnych dniach goście zwiedzili Muzeum Śląskie oraz wysłuchali koncertu muzyki klasycznej w sali NOSPR w Katowicach.
![]() |
Organizatorami wydarzenia byli prof. Lech Witkowski – filozof edukacji i kultury, pedagog, koordynator Polish Bateson Research Group oraz dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs. Ale nie doszłoby do realizacji tej inicjatywy, gdyby nie współpraca z Wyższą Szkołą Bankową w Dąbrowie Górniczej, Akademią Pomorską w Słupsku, Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy oraz Polską Akademią Nauk – Ogrodem Botanicznym CZRB w Powsinie.
W dniach 1-4 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościć będziemy naukowców z kilkunastu krajów świata, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w II Międzynarodowym Sympozjum Batesonowskim. Będzie to wydarzenie interdyscyplinarne, mające na celu integrację środowiska badaczy i praktyków w obrębie ekologii, humanistyki, instytucji kultury i sztuki oraz zebranie dotychczasowych dokonań.
W spotkaniu udział weźmie ponad 40 osób, w tym 25 uczestników przyjedzie z zagranicy, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Singapuru, Norwegii, Włoch, Wielkiej Brytanii, które to osoby stanowią trzon International Bateson Institute oraz należą do narodowych grup Batesona.
Dlaczego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym?
W wyniku niezwykłego sukcesu I Sympozjum Batesonowskiego, jakie odbyło się pod auspicjami Polskiej Izby Ekologii oraz Fundacji na rzecz Myślenia im. Barbary Skargi w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w maju 2016 roku, pojawiła się inicjatywa ze strony Nory Bateson, prezydent Międzynarodowego Instytutu w Sztokholmie, aby nowo powstałej grupie Polish Bateson Research Group we współdziałaniu ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie powierzyć zadania organizacji w 2018 roku Światowego Kongresu Batesonowskiego.
Sympozjum odbędzie się pod hasłem „Ekologia umysłu i przyroda: korzenie, idee i praktyki. Inspiracje i wyzwania dla humanistyki oraz w sferze zarządzania terenami poprzemysłowymi”. Obrady robocze rozpoczną się sesją, na której będzie prezentowany dorobek adaptacji obszarów poprzemysłowych oraz idee funkcjonowania w Polsce parków krajobrazowych i ogrodów botanicznych. Kolejne sesje dyskusyjne sympozjum poświęcone będą m.in. pracom zawartym w księdze sympozjalnej, kolejnym etapom wyłaniania się idei „ekologii umysłu” w trzech głównych książkach Gregory’ego Batesona oraz ich kontynuacji w najnowszej publikacji Nory Bateson.
Sympozjum powoła także komitet kongresowy i ustali ramę merytoryczną zaproszenia do jak najszerszej społeczności badaczy, działaczy i twórców funkcjonujących w rozmaitych sferach odnoszenia się do „ekologii umysłu”. Niniejsze spotkanie będzie nie tylko przygotowaniem do Światowego Kongresu Batesonowskiego, ale wpisze się także w nurt debat europejskich nad kondycją i ukierunkowaniem zmian w obrębie ekologii i humanistyki, a także będzie stanowiło promocję walorów przyrodniczych i kulturowych województwa śląskiego poprzez zaprezentowanie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.
W ramach otwarcia plenerowej wystawy fotograficznej w dniu 16 października o godz. 13. odbędzie się seminarium, podczas którego wykłady będą mieć:
dr Marta Wrzosek (Uniwersytet Warszawski, Zakład Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji – „O Fundze – siostrze Flory i Fauny”
dr Izabela Kałucka (Uniwersytet Łódzki) – „Przymierze grzybów i roślin, czyli o mykoryzach”
mgr inż. Kamil Kędra (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Zakład Bioróżnorodności Leśnej) – „Ochrona grzybów - cele, wyzwania i perspektywy”.